معرفی شهرسین

 

 

 

هفته فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای

‍ پیام تبریک شهردار شهر سین به مناسبت هفته فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای:
مقام معظم رهبری: ورزش باستانی برای ما نه یک ورزش بلکه یک تاریخ و یک فرهنگ است.
زورخانه، نماد تمدن ایرانیان است و ورزش زورخانه اي ريشه در تاريخ كهن و فرهنگ غني ايران دارد پس از ظهور اسلام، سیر تکاملی ورزش زورخانه ای شدت یافته و پس از اینکه فرهنگ ايران با عرفان اسالمی عجين می شود به اوج رسیده و زورخانه بر پايه اعتقادات شيعه شکل می گيرد. حاکميت آئين فتوت همراه با نام خدا، ياد اولياء ا... و ذكر ائمه اطهار(ع)در مناجات و ذکرهاي مياندار، ورزشکاران و اشعار مرشدان، قداست واحترام خاصي به زورخانه داده است.
«آئین جوانمردی و فتوت، روح این ورزش است که از شخصیت و رفتار بزرگ جوانمرد عالم بشریت امام علی(ع) سرچشمه گرفته است و سرشار از جلوه های عشق و اطاعت ورزشکاران نسبت به پیشوا و مقتدایشان است».
از جمله صفات اخلاقی این ورزش، دین داری، روح عرفانی، طراوت روحانی، خیرخواهی، صلح طلبی، تواضع، ادب و احترام، عفو و گذشت، سخاوت، صداقت، فداکاری، امانت داری، حیا و پاکدامنی، انصاف و بردباری، دستگیری افتادگان، یاریت مظلوم، مبارزه با ظالم و میهن دوستی است.
ورزش پهلوانی و زورخانه ای در سال  2010 میلادی به عنوان میراث معنوی بشریت، به ثبت سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد - یونسکو – رسید. و در تقویم رسمی ایران اسلامی ۱۷شوال به عنوان روز فرهنگ و ورزش زورخانه نامگذاری شده است که این روز بزرگ را به همه ورزشکاران عزیزتبریک عرض می نماییم.

جوادیان رییس هیئت پهلوانی و زورخانه ای شهرستان درنشست صمیمی با شهردار واعضای شورای اسلامی شهر سین به مناسبت این روز فرخنده عنوان نمود: در حال حاضر ۹ زورخانه ی فعال درسطح شهرستان به فعالیت مشغولند که ۲ زورخانه در شهر سین و ۷ زورخانه در شهرهای دیگر شهرستان به فعالیت می پردازند و ۵ زورخانه درحال ساخت می باشد . ۷ مقام کشوری و ۳۰۰ مقام استانی توسط ورزشکاران شهرستان در رشته های چرخ چمنی ، چرخ تیز، کباده، میل سنگین، میل بازی و مرشدی کسب شده است که ۳مقام کشوری و بیش از ۵۰ مقام استانی رو ورزشکاران  شهر سین به خود اختصاص داده اند.

 

Add comment