معرفی شهرسین

 

 

 

اماکن متبرکه ومذهبی

 

اماکن متبرکه ومذهبی شهرسین:

{سید کمال الدین فرزند علی بن جعفر الصادق (علیه السلام }
نسب و اجداد سید كمال‌الدین
سید كمال‌الدین، فرزند علی ‌بن جعفرالصادق (علیه السلام) می ‌باشد. وی نوه بی‌واسطه ششمین گوهر امامت، امام جعفر صادق (علیه السلام) است كه اكنون به شرح نسب و اجداد آن بزرگوار می‌پردازیم:
1. امام جعفر صادق (علیه السلام)
جد بزرگوار سید كمال‌الدین، حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)، پیشوای ششم شیعیان می‌باشد كه شخصیت ان بزرگوار بر همگان، همچون خورشید در آسمان شناخته شده است و به دین وسیله خویشاوندی نزدیك
سید كمال‌الدین با خاندان رسالت و امامت آشكار می‌گردد.
2. علی بن جعفرالصادق (ع)
علی بن جعفر معروف به علی بن جعفر عریضی، عریض روستایی است در غرب مدینه منوره و چون ایشان در آنجا مزرعه و سكونت داشت از این جهت به علی عریضی مشهور است و نوادگان علی بن جعفر در كشور ایران در شهرهای نایین ـ یزد و اصفهان مشهور به سادات عریضی می‌باشند.
علی‌بن جعفرالصادق (ع)، پدر بزرگوار سید كما‌ل الدین می‌باشد.

{ مسجد تاریخی امام حسن مجتبی(ع }

      در این قریه( سین برخوار) مسجدی است که دارای مناره و مربوط به زمان حکومت سلجوقیان است.
این بنا قدیمی‌ترین بنای اسلامی و دارای تاریخ با نمای كاشی كاری است كه تا كنون در ایران شناخته شده است. مناره سین از نظر فنون به كار رفته در ساختمان شباهت بسیاری با مناره غار دارد. بر این مناره دو كتیبه به خط كوفی نقش شده است. یكی بر بالای منار با كاشی آبی و دیگری در پایین با آجر تراشیده. مفاد كتیبه اول آیه قرآن و من احسن قولا ممن دعا الی الله و عمل صالحا و قال اننی من المسلمین .
ترجمه : و کیست نیکو سخن تر از کسی که به سوی خدا دعوت کند و کاری شایسته انجام دهد و بگوید من از مسلمانانم .
یعنی مبلغ دینی باید سه خصوصیت داشته باشد و الا سخن گفتنش سودی ندارد فردای قیامت هم جزء زیانکاران خواهد بود 1- مردم را  به خدا دعوت کند ( یعنی به قانون های خداوند ) 2- به سخنانش عملا پایبند باشد 3- ایمان قلبی هم به آن داشته باشد اگر گوینده ای این سه خصوصیت را داشته باشد باید به سخن او گوش داده شود و الا فلا.
  اما در كتیبه دوم مناره به نام ابواسماعیل محمد بن الحسین بن علی بن زكریا و تاریخ 526 هجری قمری آمده.
یكی از محققین و پژوهشگرانی كه درباره مناره‌های ایران تحقیقات جامعی كرده درباره تاریخ این مناره می‌نویسد: این تاریخ قدیمی‌ترین تاریخی است كه تاکنون بر بنایی با تزیینات مینایی رنگ كشف شده است.